Moníliové usychanie kvetov a výhonkov kôstkovín (monilióza)

Príznaky a biológia choroby

Monilióza je v posledných rokoch veľmi nebezpečnou hubovou chorobou kôstkovín, najmä marhúľ a višní, ktorá napadá kvety a rodivý obrast. Ochorenie spôsobuje huba Monilia laxa, ktorá infikuje kvety a výhonky kôstkovín počas kvitnutia stromov, najmä ak prevláda daždivé a chladné počasie. Preto intenzita výskytu moniliózy z roka na rok kolíše. V rokoch intenzívneho napadnutia zasychajú kvety (akoby boli spálené, preto sa monilióza nazýva aj ,,moniliová spála“), zasychá taktiež rodivý obrast a konáre a na miestach infikovanej a zdravej časti výhonkov, sa objavuje glejotok. Pri silnom napadnutí stromy takmer vôbec nezarodia, navyše sa veľmi oslabuje kondícia stromov, ktoré sú potom náchylnejšie na predčasné odumieranie. Ak došlo k mechanickému poškodeniu plodov napr. ľadovcom, hmyzom a pod., monilióza vo veľkom meradle infikuje aj plody.

Ochrana:

a) nepriama (mechanická)mechanicky (záhradníckymi nožnicami) odstraňujeme napadnuté výhonky už počas vegetácie, pričom režeme až do zdravého dreva. V predjarí odstraňujeme napadnuté – mumifikované plody aj s kúskami priľahlých konárikov, ktoré sú zdrojom primárnej infekcie. Mumifikované plody je potrebné spáliť.

b) priama – napriek preventívnym opatreniam je potrebné za daždivého počasia v období kvitnutia citlivé odrody marhúľ a višní chemicky ošetriť. Vykonávajú sa dve ošetrenia a to na začiatku a na konci kvitnutia. Na každý postrek sa odporúča použiť prípravok s inou účinnou látkou. Účinné prípravky proti monilióze sú napr. Signum, Luna Experience, Horizon 250 EW, Lynx, Prolectus,  Ornament 250 EW, Abilis Ultra.

Ovocie môžeme pred hnilobou, ktorú spôsobuje monilióza, chrániť preventívnymi postrekmi  v období rastu plodov, najmä za daždivého počasia prípravkom Luna Experience. Uvedený prípravok však aplikujeme  najneskôr  7 dní pred zberom (aby sme dodržali čakaciu lehotu prípravku).